Özdemir Dental Center Telegram Özdemir Dental Center Whatsapp
İletişim
TELEGRAM
WHATSAPP
Özdemir Dental Center Tedaviler

Ortodonti Nedir?
Ortodonti, çenedeki kapanma bozuklukları (maloklüzyon) ve çeşitli diş yerleşim bozukluklarıyla ilgilenen diş hekimliği alanıdır. Ortodontistler bu bozuklukların teşhisini, önlenmesini ve de tedavisini sağlar. Ortodontik tedavi sanılanın aksine sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de uygulanabilen bir tedavi türüdür. Ortodontik tedavinin ana amacı iyi bir kapanış olsa da kozmetik amaçlı olarak da ortodontik tedavi yapılabilmektedir. Ortodontik tedavinin gerekip gerekmediğini gerekli muayenelerden sonra yalnızca diş hekimleri veya ortodontistler belirler.

Ortodontik Tedavi Nelerden Oluşur?

Ortodontik tedavide çeşitli başlıklar, plakalar ve diş tellerinin kullanıldığı birçok yöntem bulunmaktadır. Ortodontist, hastanın problemine en uygun tedavi yöntemi belirler ve tedaviyi ona göre başlatır. Ortodontik tedavi şunları kapsar:

  • Dişlerdeki boşlukları kapatmak ya da oluşabilecek boşlukların önüne geçmek,
  • Alt ve üst dişlerin birbirine göre hizalanması,
  • Çarpık görünümlü dişlerin yerleşimini düzeltmek,
  • Çenede düzgün bir kapanma sağlamak,
  • Dişlerin uzun vadede daha sağlıklı olmasını sağlamak,
  • Konuşma ve çiğneme bozukluklarına sebep olan diş problemlerini gidermek,
  • Yüz simetrisini düzeltmek.

Ortodontik Tedavi Gören Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ortodontik tedavi gören hastaların tedavi sürecinde problem yaşamaması ve tedavinin aksamaması için alması gereken önlemler ve dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmek ve gereken önlemleri almak ortodontik tedavi sürecini kolaylaştıracak ve tedavi sürecinde daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır. Ortodontik tedavi gören hastaların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

Diş ve diş eti bakımına özen göstermek: Ortodontik tedavi sürecinde diş temizliği oldukça önemlidir. Diş hekiminin önerdiği diş macunu ve fırçayla dişler günde en az 2 kez fırçalanmalı ve gerekiyorsa ağız yıkama suları da kullanılmalıdır

Yapışkan ve sert yiyeceklerden uzak durmak: Yapışkan ve sert yiyecekler özellikle diş teli tedavisinde diş teline zarar verebilir. Bu da ortodontik tedavinin aksamasına sebep olabilir.

Asitli içeceklerden uzak durmak: Asitli içecekler diş yapınıza zarar verebileceği gibi ayrıca ortodontik tedavi sürecinde ortodontik cihazınıza da zarar verebilir. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Diş aralarını ve diş tellerini temizlemek: Diş teli tedavisinde diş aralarının ve diş tellerinin temizlenmesi önemlidir. Doktorunuzun belirlediği ölçüde arayüz fırçası kullanarak diş aralarınızı temizlemelisiniz.

Doktor randevularını aksatmamak: Ortodontik tedavi sürecinde doktorunuzu belirli aralıklarla ziyaret etmeniz gerekir. Bu süreçte randevuları aksatmamak doktorunuzun tedavinin gidişatını görebilmesi açısından önemlidir.

Ortodonti tedavisi alan hastaların bu detaylara dikkat etmesi, sürecin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Siz de ortodonti tedavisi görüyorsanız, doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.