Özdemir Dental Center Telegram Özdemir Dental Center Whatsapp
İletişim
TELEGRAM
WHATSAPP
Özdemir Dental Center Tedaviler

Estetik diş hekimliği kapsamında öne çıkan tedavi yöntemlerinden biri de bonding tedavisidir. Özellikle dişleri arasında küçük aralıklar bulunan, küçük çaplı şekil bozuklukları veya darbeden kaynaklı meydana gelmiş minik kırıkları onarma da kullanılan bu yöntem basit ve etkili olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bonding, dişlerin üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan, kompozit dolgu malzemesinin ihtiyaç duyulan bölgeye yapıştırılmasıyla uygulanan bir tedavidir.

Hastanın gereksinimine göre uygulanacak bölgedeki dişin doğal rengi göz önünde bulundurularak bonding materyalinin uygun rengi belirlenir. İşlem çoğunlukla tek seansta tamamlanırken kişiye göre farklılık gösterebilir ve ek seanslara ihtiyaç duyulabilir. Bonding yöntemi uzun ömürlü bir kullanım sunmasıyla diş tedavileri arasında sıklıkla başvurulan bir yöntem olmuştur.

Kelime kökeni olarak yapıştırma ya da tutturma anlamına gelen bonding, günümüzde diş hekimlerinin sıklıkla başvurduğu estetik diş uygulamalarından biridir. Bonding uygulaması dişlerin estetik görünmesi için yapılan bir tekniktir. Bonding dişlere hiç zarar vermeden, dişlere uygun renkte dolgu malzemesi ekleyerek yapılan son derece iyi bir yöntemdir. Bonding uygulaması ile kişi bir günde hem diş çürüklerinden hem de diş boşluklarından kurtulabilir. Oldukça hızlı ve uygun fiyatlı bir yöntem olan bonding uygulamasının fiyatları işlemin uygulanacağı dişin sayısına ve yapılması gereken işlemin boyutuna göre değişmektedir.

Bonding yöntemi özellikle dişlerin ön kısmında bulunan küçük çatlakları ya da açıklıkları kapatmak için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra dişlerin doğal renklerine yakın renkler seçilerek uygulandığı için, dişlerin rengini düzeltmek için de kullanabilir. Bu yöntem, dişlerin ön kısmında bulunan küçük çatlakları veya açıklıkları kapatmak isteyen ve daha estetik bir görünüm elde etmek isteyen kişiler için uygun bir seçenek olabilir. Ancak, daha büyük çatlakları veya hasarları kapatmak için lamina kaplama veya porselen kron gibi yöntemler tercih edilmelidir. Bonding, ayrıca dişlerin birbirlerine çok yakın olması, dişlerin birbirlerine çok uzak olması veya dişlerin doğal şekillerine uygun olmaması gibi durumlar için de kullanılabilir. Bu durumları düzeltmek için bonding yöntemi tercih edilebilir, ancak daha kapsamlı bir tedavinin gerekebileceği de düşünülmelidir.

Bonding Kimler İçin Uygundur ?

Bonding, dişlerdeki küçük çatlakları, çürükleri veya açıklıkları kapatmak için uygun bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, dişlerin görünümünü iyileştirir ve daha estetik hale getirir. Bonding uygulaması diş renginden, dişlerindeki şekil bozukluğundan, diş aralarındaki boşluklardan ve eşit olamayan diş boyundan memnun olmayan kişilere uygulanabilir.

Bonding yöntemi, dişlerdeki çatlakları veya açıklıkları kapatmak isteyen ve daha estetik bir görünüm elde etmek isteyen kişiler için uygun bir seçenek olabilir. Ancak, daha büyük çatlakları veya hasarları kapatmak için lamina kaplama veya porselen kron gibi yöntemler tercih edilmelidir. Bonding yönteminin kalıcılığı diğer diş estetiği yöntemlerine göre daha azdır, bu yüzden düzenli diş bakımı ve muayenelerine devam etmek önemlidir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Bonding uygulamasında öncelikle dişler temizlenir. Diş çürükleri giderilir ve yüzeyde tutuculuğu arttırmak için pürüzlendirme yapılır. Bonding uygulaması, tutucu ajanı kullanarak diş kusurlarını kapatmak olduğu için diş rengindeki dolgu materyalinin dişe yapıştırılması işlemi için pürüzlü yüzey oldukça önemlidir. Tutuculuğu güçlendirmek için bu pürüzlü yüzeyleri derinleştirecek asit uygulaması yapılır. Belli bir süre uygulanan asit su ile yıkanır, kurutulur ve böylece bonding materyali için temiz, kuru yüzey elde edilmiş olunur. Bu alana mikro fırça yardımıyla bonding uygulandıktan sonra ışık ile sertleşme sağlanır. Bağlayıcı ajan olan bonding uygulamasının dişlere bu şekilde uygulanması sonrasında diş renginde seçilen farklı tabakalarda farklı özellikteki dolgu materyalleri ile kişiye hayal ettiği estetik diş görünümü sağlanır.

Bonding uygulamasında hekimin kullanmış olduğu materyallerin kalitesi oldukça önem taşımaktadır. Dişlerimiz diş eti ve uç noktasına kadar farklı renk ve özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra dıştan içe de farklı özellikteki tabakalardan meydana gelmektedir. Bu nedenle kullanılan dolgu materyalleri de bu tabakaların renk ve özelliklerine uyan çeşitlikte olması gerekir. Yani diş dokularını çok iyi taklit edebilecek materyaller ile dişin yeni tasarımını yapabilmek için dişin iç tabakasına uygulanacak dolgu materyali ile dışına uygulanacak dolgu materyali farklı özellikte olmalıdır.

Bonding Tedavisinin Süresi Nedir ?

Bonding uygulaması, gülüş tasarımı kapsamında işlem yaptıracak olan kişiler için tek seans sürmektedir. Böylece hastalar bir gün içerisinde hayal ettikleri gülüşe kavuşurlar. Ancak hastanın diş ve diş etlerinde problem varsa bonding uygulamasına geçilmeden önce probleme yönelik tedavi görmesi gerekir. Yeterli miktarda iyileşme sağlandıktan sonra bonding uygulaması yapılmaktadır. Bonding uygulamasının sağlıklı ve verimli olabilmesi için diş etlerinin sağlığına kavuşması gerekir. Çünkü işlem esnasında diş etinde görülen kanama bonding tedavisinin gidişatını olumsuz etkileyecektir.

Bazı durumlarda dişlere kanal tedavisi yapıldıktan sonra bonding uygulamasına geçilir. Hasta bir seansta dişlerinin arasındaki boşluktan ya da var olan diş çürüklerinden kurtulabilir. Bonding uygulaması ile kısa olan dişler de belli ölçüde uzatılabilir. Kısaca bonding tedavisi ile hasta oldukça kısa sürede ve daha uygun maliyetlere gülüş tasarımı yaptırabilir.

Bonding Uygulamasının Avantajları

  • Dişlere yeniden şekil verilir.
  • Dişlere hiç zarar verilmeden uygulanan bir tedavidir.
  • Diş boşlukları diş kesilmesi olmadan, kaplamaya gerek kalmadan tamamlanır.
  • Daha kısa sürede ve daha az maliyetle gülüş tasarımı yapılmasına olanak tanır.
  • Kısa görünen dişler uzatılabilir ve daha genç görünüme sahip olunabilir.
  • Diş rengindeki bozulmalar giderilebilir ve diğer dişler ile uyumlu hale gelir.
  • Anormal küçük dişler büyütülebilir.

Bonding Uygulaması Ağrılı Mıdır?

Bonding uygulaması sadece estetik amaçlı yapıldığı zaman ağrı olmayacağı için anesteziye gerek yoktur. Yani diş boşluklarını giderme, dişin boyunu uzatma, renk bozukluğunu giderme gibi genel itibari ile gülüş tasarımı uygulamalarını içeren işlemlerde anesteziye gerek duyulmamaktadır. Ancak dişlerdeki çürük nedeni ile bonding uygulaması yapılacaksa ve bu çürüklerin derin, dişin canlı olan sinir tabakasına (pulpa odasına) yakın ise anestezi yapılmalıdır. Anestezi uygulandıktan sonra yeterli uyuşukluk sağlandıktan sonra gerekli temizleme ve şekil verme işlemleri yapılıp bonding uygulamasına geçilir.

Bonding Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bonding uygulamasından sonra tüm diş tedavilerinden sonra olduğu gibi ağız bakımı çok önemlidir. Dişlerde çürük oluşmasını engellemek için günde 3 kez dişlerin fırçalanması, düzenli diş ipi kullanılması gerekir. Bunların yanı sıra sert kabuklu kuruyemişleri ve ön bölgeye uygulanan bonding dişiniz ile  ayva, elma gibi sert besinleri ısırarak yemekten kaçınmalısınız. Aynı zamanda 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmek gerekir.  Tedavi görülmesi gereken dişlerin muayenesinin ihmal edilmeden erken dönemde giderilmesini sağlamalıyız. Diş ipi kullanımı diş aralarında çürük oluşumunun önüne geçer. Bu nedenle özellikle işlem görmüş dişlerimizin aralarını mutlaka düzenli olarak diş ipi ile temizlemelisiniz.

Bonding uygulamasında doğal dişimize en yakın materyaller tercih edilerek üretilen maddeler ile dişler tamamlandığı için ana dişimizi etkileyen her yiyecek ve içecek bonding uygulaması olan dişleri de etkileyecektir. Bu nedenle önerilere uymak tedavinin konforu ve uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir.

Bonding Kalıcı Mıdır ?

Kompozit bonding'in kalıcılığı, uygulamanın yapıldığı dişlerin konumuna, kullanılan malzemenin kalitesine ve uygulamanın doğru yapılıp yapılmadığına göre değişebilir. Özellikle, dişlerin ön kısmında bulunan çatlakları veya açıklıkları kapatmak için kullanılan bonding yöntemi, daha yüksek bir kalıcılık oranına sahip olabilir. Bonding uygulamasının ömrü tedaviyi yaptırdığınız hekimin uzmanlığına ve dişinize gösterdiğiniz özene göre değişmektedir. Eğer doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, ağız ve diş bakımınıza dikkat ederseniz bonding uygulamanız daha uzun ömürlü olacaktır.

Bonding Uygulaması Zamanla Sararma Yapar Mı ?

Bonding uygulamasından sonra dişlerinize göstereceğiniz özen ve bakım dişlerinizde oluşabilecek sararmalar ve zamanla yüzeyde oluşacak bozulmaları en aza indirecektir. Gün geçtikçe kendi dişlerimizde dahi şekil ve renk değişikliği olabilirken ana dişlerimizi taklit etmek için dizayn edilip üretilen bonding ve dolgu malzemesinin görünümü ilk günkü gibi kalmayacaktır. Özellikle kahve, çay ve sigara tüketimi ile dişlerde renklenme, sert kabuklu yiyeceklerin tüketimiyle de bonding uygulaması zamanla ideal görünümünden uzaklaşacaktır. Hem kendi doğal dişlerimizin hem de yapılan her türlü tedavi ve estetik uygulamanın uzun ömürlü olabilmesi için ağız bakımı ve beslenme alışkanlıklarımıza oldukça özen göstermeliyiz.

Bonding Fiyatları

Bonding fiyatları, uygulanacak olan tedavinin büyüklüğü, uygulanacak malzemenin kalitesi ve uygulamanın yapılacağı ülke gibi faktörlere göre değişebilir. Bu yöntem, dişlerdeki küçük çatlakları, çürükleri veya açıklıkları kapatmak için kullanılır ve genellikle diğer diş estetiği yöntemlerine göre daha uygun fiyatlara uygulanır. Örneğin, porselen kronlar veya lamina kaplamalar gibi yöntemlerden daha ucuz olabilir.

Antalya Bonding fiyatları, uygulanacak olan tedavinin büyüklüğüne göre değişebilir. Örneğin, tek bir diş için uygulanacak bonding tedavisi, birden fazla diş için uygulanacak bonding tedavisinden daha ucuz olabilir. Ayrıca, uygulanacak malzemenin kalitesi de fiyatı etkileyebilir. Örneğin, daha kaliteli malzemeler kullanıldığında, bonding fiyatları daha yüksek olabilir.

Türkiye Bonding fiyatları, uygulamanın yapılacağı ülke gibi faktörler de etkileyebilir. Türkiye’de bonding fiyatları Avrupa veya ABD gibi ülkelere göre daha uygundur. Siz de dişlerinizin ön kısmında bulunan küçük çatlakları, açıkları ve diş boşluklarını gidermek istiyorsanız, profesyonel ekibi ile hastalarına en iyi hizmeti sunmayı amaçlayan Özdemir Dental Center ile hemen iletişime geçerek bonding fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.