Özdemir Dental Center Telegram Özdemir Dental Center Whatsapp
İletişim
TELEGRAM
WHATSAPP
Özdemir Dental Center Tedaviler

Lazer Destekli Diş Beyazlatma (Bleaching)
Estetik diş hekimliği uygulamaları içinde son zamanlarda tercih edilenlerden biri diş beyazlatma yani bleaching işlemidir. Zamanla rengi sararan ve estetik bir görünümden uzaklaşan dişler için beyazlatma işlemi yapılır. Uzman bir diş hekimi muayenesi sonrası klinik uygulamalarla ya da diş hekimi tavsiyesi ile alınan malzemelerle evde beyazlatma işlemi yapılabilir. Lazerli beyazlatma işlemi ise en pratik ve hızlı sonuçlar aldıran son teknoloji ile uygulanan beyazlatma işlemidir.

Dişler Neden Beyazlamaya İhtiyaç Duyar?
Dişlerin üst tabakasının beyaz rengi belli etkenler nedeniyle koyulaşabilir, estetik bir beyazdan istenmeyen bir sararmaya doğru gidebilir. Bu durumda birçok kişi diş hekimlerine diş beyazlatma işlemi için başvurur. Dişlerin rengini koyulaşması ve sararması için en sık görülen etkenler şunlardır:

Sigara tüketimi,
Renkli içeceklerin (kola, kahve, vişne suyu, şarap) çok tüketilmesi,
Genetik faktörler,
Aşırı flor maruziyeti,
Diş travmaları,
Yetersiz diş bakımı.

Lazerle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Ofis ortamı beyazlatma denen işlem lazer destekli diş beyazlatma yöntemidir. Kullanılan kimyasallar, diş etlerinin korunarak işlem yapılması ve lazer uygulaması nedeniyle bu işlemin uzman diş hekimi tarafından uygulanması gerekir.

Dişler florürsüz bir diş macunu ile temizlenir ve diş etleri bir aparat yardımıyla korunur. Kauçuk aparat hem diş etlerini korur hem de uygulama için dişleri uygun pozisyonda tutmaya yarar. Daha sonra dişlerin üzerine bir ağartıcı kimyasal uygulanır. Jel yapıdaki kimyasal üzerine lazer ışınları 30 saniyelik atışlarla dişe uygulanır. Dişteki jel bir süre daha kaldıktan sonra vakumlu cihazla kimyasal temizlenir. Dişler uygun beyazlığa gelene kadar işlem tekrarlanır. Diş hekiminin gerekli görmesi halinde evde yapılabilecek destek beyazlatma işlemi de tavsiye edilebilir.

Lazer Destekli Diş Beyazlatma Sonrası Yapılması Gerekenler
Bleaching işleminde kimyasal madde uygulandığı için diş etlerine temas halinde yanma olabilir. Bu nedenle özellikle yara bölgelerine kesinlikle uygulama yapılmaz. İşlem sonrasında hafif hassasiyet beklenen bir yan etkidir. Bu sürede renkli içeceklerin ve sigaranın tüketilmemesi, tüketilmesi durumunda hemen dişlerin temizlenmesi tavsiye edilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinlerden uzak durulması gerekir. Lazerli diş beyazlatma işlemi uzmanlık gerektiren bir uygulama olduğu için tecrübeli diş hekimlerinin tercih edilmesi oldukça önemlidir.